iun academic affairs
  • IU Northwest Founder’s Day Teaching Award

    IU Northwest Founder’s Day Teaching Award

    Year Name Department / Unit
    2015-16 Gianluca Di Muzio Philosophy
    2014-15 Crystal Shannon Nursing
    2013-14 Jonathyne Briggs History
    2012-13 Diane Larson Computer Information Systems
    2011-12 Christopher Young History
    2010-11 Tanice Foltz Sociology
    2009-10 Jerry Pierce History
    2008-09 Karl Nelson and Vernon Smith Psychology and Education
    2007-08 Erin Argyilan and Scooter Pégram Geosciences and Modern Languages
    2006-07 Zoran Kilibarda Geosciences
    2005-06 Marty Zusman Sociology
    2004-05 Mark Hoyert Psychology
    2003-04 Geoff Schultz and Ana Osan Education and Modern Languages
    2002-03 Kristin Huysken and Lori Montalbano Geosciences and Communication
    2001-02 Cynthia O’Dell and Vesna Kilibarda Psychology and Mathematics
    2000-01 Jon Becker Mathematics
    1999-00 George Assibey-Mensah SPEA
    1998-99 Robin Hass and Eva Mendieta English and Modern Languages
    1997-98 Elyn Rykken Mathematics
    1996-97 Charles Gallmeier and Iztok Hozo Sociology and Mathematics
    1995-96 Ruth Needleman Labor Studies
    1994-95 Bob Mucci   Sociology
    1993-94 Jean Poulard and Stephanie Shanks-Meile Political Science and Sociology
    1992-93 Linda Rooda Nursing
    1991-92 Robert Votaw Geosciences
    1990-91 Dorothy Ige Communication
    1989-90 Atilla Tuncay Chemistry
    1988-89 Joe Pellicciotti SPEA
    1987-88 Lary Schiefelbusch Mathematics
    1986-87 Paul Kern History
    1985-86 George Bodmer English 
    1984-85 Shyam Bhatia and Karen Rake Economics and Modern Languages
    1983-84 Inma Minoves-Myers and Marilyn Vasquez   Modern Languages and Accounting
    1982-83 Kate Johnson  
    1981-82 Stephanie Smith Psychology
    1980-81 William Neil History
    1979-80 Herman Feldman Psychology
  • IU Northwest Distinguished Scholarship/Creative Activity Award

    IU Northwest Distinguished Scholarship/Creative Activity Award
    (formerly known as Office of the VCAA Outstanding Faculty Scholarship or Creativity Award until 2009)

    Year Name Department / Unit
    2015-16 Ana Osan Modern Languages
    2014-15 Zoran Kilibarda Geosciences
    2013-14 Iztok Hozo Mathematics
    2012-13 Stephanie Smith Psychology
    2011-12 Subir Bandyopadyhay Business
    2010-11 Neil Goodman Fine Arts
    2009-10 David Klamen Fine Arts
    2008-09 Marie Eisenstein Political Science
    2007-08 Zoran Kilibarda Geosciences
    2006-07 Marie Eisenstein Political Science
    2005-06 William Allegrezza and Iztok Hozo English and Mathematics
    2004-05 Ana Osan and Julie Peller Modern Languages and Chemistry
    2003-04 Ken Schoon and Ruth Needleman     Education and Labor Studies
    2002-03 Ronald Cohen History
    2001-02 Kristin Huysken, David Klamen and Adrián García Geosciences, Fine Arts and Modern Languages
    2000-01 Gian Mario Besana Mathematics
    1999-00 Tim Fisher Geosciences
    1998-99 Paul Kern History
    1997-98 Stephanie Shanks-Meile and Cecil Blake Sociology and Communication
    1996-97 David Klamen and Pradeep Bhattacharya Fine Arts and Biology
    1994-95 Deena Nardi and Kizhanipuram Vinodgopal Nursing and Chemistry
    1995-96 Barry Johnston Sociology
  • IU Northwest Distinguished Service Award

    IU Northwest Distinguished Service Award
    (formerly known as the Office of the VCAA Outstanding Service Award until 2009)

    Year Name Department / Unit
    2015-16 Tanice Foltz Sociology
    2014-15 Vesna Kilibarda Mathematics
    2013-14 Surekha Rao Business and Economics
    2012-13 Diane Larson Computer Information Systems
    2011-12 Barbara Peat Criminal Justice
    2010-11 George Bodmer English
    2009-10 Jon Becker Mathematics
    2008-09 Marcia Mulcahey Nursing
    2007-08 Ken Schoon Education
    2006-07 Cynthia O’Dell Psychology
    2005-06 Linda Delunas Nursing
    2004-05 Charles Gallmeier Sociology
    2003-04 Bob Mucci Anthropology
    2002-03 None awarded  
    2001-02    
    2000-01 Margaret Skurka Health Information Technology 
    1999-00
    1998-99 Dorothy Ige Communication
    1997-98 Donald Coffin and Cuthbert Scott Business and Economics
    1996-97 Shyam Bhatia Business and Economics
    1995-96 Patricia Lorimer Lundberg English
    1994-95 Ruth Needleman Labor Studies
  • All IU Award Recipients (Teaching, Service, Mentoring, etc.)

    All IU Award Recipients (Teaching, Service, Mentoring, etc.)

    Year Name Award
    2016 Diane Larson President's Award (Teaching)
    2015 Dorothy Ige Campbell W. George Pinnell Award (Service)
    2015 Zoran Kilibarda President's Award (Teaching)
    2015 Subir Bandyopadhyay Frederic Bachman Lieber Memorial Award (Teaching)
    2014 Jon Becker President's Award (Teaching)
    2013 Tanice Foltz Sylvia E. Bowman Award (Teaching)
    2011 David Malik P.A. Mack Award (Service to Teaching)
    2010 Charles Gallmeier W, George Pinell Award (Service)
    2008 Cynthia O’Dell President’s Award (Teaching)
    2008 Stephanie Shanks-Meile Sylvia E. Bowman Award (Teaching)
    2008 Vernon Smith W. George Pinell Award (Service)
    2007 Bob Mucci Herman Fredric Lieber Award (Teaching)
    2007 Kenneth Schoon W. George Pinell Award (Service)
    2007 Marty Zusman Sylvia E. Bowman Award (Teaching)
    2006 Mark Hoyert Fredric Bachman Leiber Memorial Award (Teaching)
    2006 Linda Delunas W. George Pinell Award (Service)
    2004 Judith Longfield Lieber Associate Instructor Award (Teaching)
    2003 Iztok Hozo President’s Award (Teaching)
    2003 Stephen McShane W. George Pinell Award (Service)
    2001 Charles Gallmeier President’s Award (Teaching)
    2000 Richard Hug W. George Pinell Award (Service)
    1997 Ruth Needleman President’s Award (Teaching)
    1996 Angelina Komenich John W. Ryan Award (International Studies)
    1994 Linda Rooda Herman Fredric Lieber Award (Teaching)
    1993 Mark Reshkin W. George Pinell Award (Service)
    1992 Herman Feldman W. George Pinell Award (Service)
    1991 John Grenenfelder W. George Pinell Award (Service)
    1988 Sham Bhatia President’s Award (Teaching)
    1987 Karen Rake Amoco Foundation Award
    1971 Max Putzel Amoco Foundation Award
  • Trustees’ Teaching Award

    Trustees’ Teaching Award

    2015-16

    Demetra Andrews, Assistant Professor of Marketing
    Mark Baer, Assistant Professor of Theater
    Alonso Contreras-Astorga, Visiting Assistant Professor of Mathematics
    Daniel Kelly, Assistant Professor of Chemistry
    Cara Lewis, Assistant Professor of English
    Micah Pollak, Assistant Professor of Economics
    Sharon Pratt, Assistant Professor of Education
    Maureen Rutherford, Visiting Assistant Professor of Psychology
    Daniel Tsataros, Assistant Professor of Criminal Justice
    Tia Walker, Assistant Professor of Chemistry

    2014-15

    Atta Ceesay, Assistant Professor of Public and Environmental Affairs
    Marie Eisenstein, Associate Professor of Political Science
    Eunjoo Kim, Assistant Professor of Education
    Anja Matwijkiw, Associate Professor of Philosophy
    Crystal Shannon, Assistant Professor of Nursing
    Doug Swartz, Clinical Assistant Professor of English
    Axel Schulze-Halberg, Associate Professor of Mathematics
    Andrea Tamburro, Assistant Professor of Social Work
    Xiaofeng Wang, Assistant Professor of Mathematics
    Alicia Wright, Lecturer in Communication

    2013-14

    Bill Allegrezza, Assistant Professor of English
    Frances Daniel, Assistant Professor of Psychology
    Joseph Ferrandino, Assistant Professor of Public and Environmental Affairs
    Yuan ying Guan, Assistant Professor of Mathematics
    Tin-Chun Lin, Associate Professor of Economics
    Brian O ‘Camb, Assistant Professor of English
    Ju Park, Assistant Professor of Education
    David Parnell, Assistant Professor of History
    Monica Solinas-Saunders, Assistant Professor of Criminal Justice
    Jie Wang, Assistant Professor of Computer Information Systems

    2012-13

    Nicole Anslover, Assistant Professor of History
    Subir Bandyopadhyay, Professor of Business and Economics
    Zoran Kilibarda, Associate Professor of Geosciences
    Donna Krause, Clinical Assistant Professor of Dental Education
    Diane Larson, Senior Lecturer in Computer Information Systems
    Diana Lin, Associate Professor of History
    Kevin McElmurry, Assistant Professor of Sociology
    Karl Nelson, Associate Professor of Psychology
    Harold Olivey, Assistant Professor of Biology
    Axel Schulze-Halberg, Assistant Professor of Mathematics

    2011-12

    Jon Becker, Senior Lecturer in Mathematics
    Gianluca Di Muzio, Associate Professor of History
    Kristin Huysken, Associate Professor of Geosciences
    Dorothy Ige, Professor of Communication
    Vesna Kilibarda, Associate Professor of Mathematics
    Michael Lapointe, Associate Professor of Biology
    Lori Montalbano, Associate Professor of Communication
    Ju Park, Assistant Professor of Education
    Scooter Pégram, Associate Professor of French
    Christopher Young, Assistant Professor of History

    2010-11

    Anne Balay, Assistant Professor of English
    Subir Bandyopadyhay, Professor of Marketing
    Jonathyne Briggs, Assistant Professor of History
    Rita Jablon, Clinical Assistant Professor of Dental Education
    Zoran Kilibarda, Associate Professor of Geosciences
    Kelly Knaga, Lecturer in Fine Arts
    Donna Krause, Clinical Assistant Professor of Dental Education
    Diane Larson, Senior Lecturer in Computer Information Systems
    Jerry Pierce, Assistant Professor of History
    Axel Schulze-Halberg, Assistant Professor of Mathematics

    2009-2010

    William Allegrezza, Senior Lecturer of English
    Jon Becker, Senior Lecturer of Mathematics
    Rochelle Brock, Assistant Professor of Education
    Gianluca Di Muzio, Associate Professor of Philosophy
    Tanice Foltz, Associate Professor of Sociology
    Kristin Huysken, Associate Professor of Geosciences
    Vesna Kilibarda, Associate Professor of Mathematics
    Robert Mucci, Associate Professor of Anthropology
    Surekha Rao, Associate Professor of Business
    Christopher Young, Assistant Professor of History

    2008-2009

    Anne Balay, Assistant Professor of English
    Subir Bandyopadhyay, Professor of Marketing
    Chris Cotton, Assistant Professor of Social Work
    Stephen Dunphy, Associate Professor of Management
    Zoran Kilibarda, Associate Professor of Geosciences
    Diane Larson, Senior Lecturer in Computer Information Systems
    Ruth Needleman, Professor of Labor Studies
    Karl Nelson, Assistant Professor of Psychology
    Scooter Pégram, Assistant Professor of French
    Jerry Pierce, Assistant Professor of History

    2007-2008

    Jon Becker, Senior Lecturer of Mathematics
    Gianluca Di Muzio, Associate Professor of Philosophy
    Tanice Foltz, Associate Professor of Sociology
    Robin Jones, Clinical Coordinator of Radiography
    Taylor Lake, Assistant Professor of Communication
    Anja Matwijkiw, Assistant Professor of Philosophy
    Lori Montalbano-Phelps, Associate Professor of Communication
    Robert Mucci, Associate Professor of Anthropology
    Cynthia O'Dell, Associate Professor of Psychology
    Stephanie Shanks-Meile, Professor of Sociology

    2006-07

    Erin Argyilan, Assistant Professor of Geosciences
    Charles Gallmeier, Professor of Sociology
    Mark Hoyert, Professor of Psychology
    Zoran Kilibarda, Associate Professor of Geosciences
    Karl Nelson, Assistant Professor of Psychology
    Manoj Pardasani, Assistant Professor of Social Work
    Scooter Pegram, Assistant Professor of French
    Jerry Pierce, Assistant Professor of History
    Surekha Rao, Associate Professor of Economics
    Bogdan Vajiac, Assistant Professor of Mathematics

    2005-06

    Subir Bandyopadhyay, Associate Professor of Marketing
    Gianluca Di Muzio, Assistant Professor of Philosophy
    Adrian Garcia, Assistant Professor of Spanish
    Adrienne Kochman, Assistant Professor of Art History
    Diane Larson, Lecturer of Computer Information Systems
    Robert Mucci, Associate Professor of Anthropology
    Cynthia O'Dell, Associate Professor of Psychology
    Stella Pudar-Hozo, Lecturer of Mathematics
    Vernon Smith, Associate Professor of Education
    Marty Zusman, Professor of Sociology

    2004-05

    Bill Dorin, Associate Professor of Computer Information Systems
    Tanice Foltz, Associate Professor of Sociology
    Chuck Gallmeier, Professor of Sociology
    Mark Hoyert, Professor of Psychology
    Zoran Kilibarda, Assistant Professor of Geosciences
    Lori Montalbano-Phelps, Assistant Professor of Communication
    Ruth Needleman, Professor of Labor Studies
    Karl Nelson, Ph.D., Assistant Professor of Psychology
    Scooter Pegram, Assistant Professor of French
    Stephanie Shanks-Meile, Professor of Sociology

    2003-04

    Jon Becker, Senior Lecturer of Mathematics
    Cheryl Bell, Assistant Professor of Education
    Robin Hass Birky, Associate Professor of English
    Adrian Garcia, Assistant Professor of Spanish
    Vesna Kilibarda, Assistant Professor of Mathematics
    Bob Mucci, Associate professor of Anthropology
    Jacqueline Mullany, Associate Professor of SPEA
    Cynthia O'Dell, Associate Professor of Psychology
    Ana Osan, Assistant Professor of Spanish
    Marty Zusman, Professor of Sociology

    2002-03

    John Dustman, Professor of Biology
    Chuck Gallmeier, Associate Professor of Sociology
    Mark Hoyert , Associate Professor of Psychology
    Iztok Hozo, Associate Professor of Mathematics
    Kristin Huysken, Assistant Professor of Geosciences
    Lori Montalbano-Phelps, Assistant Professor of Communication
    Geoff Schultz, Professor of Education
    Atilla Tuncay, Professor of Chemistry
    Roberta Wollons, Professor of History

    2001-02

    Jon Becker, Senior Lecturer of Mathematics
    Adrian Garcia, Assistant Professor of Spanish
    Vesna Kilibarda, Associate Professor of Mathematics
    Bob Mucci, Associate Professor of Anthropology
    Cynthia O’Dell, Associate Professor of Psychology
    Jean Poulard, Professor of Political Science

    2000-01

    Linda Delunas, Assistant Professor of Nursing
    Chuck Gallmeier, Associate Professor of Sociology
    Janice Grskovic, Assistant Professor of Education
    Robin Hass, Assistant Professor of English
    Mark Hoyert, Associate Professor of Psychology
    Charlie Hobson, Professor of Management
    Iztok Hozo, Associate Professor of Mathematics
    Ruth Needleman, Professor of Labor Studies
    Geoff Schultz, Associate Professor of Education
    Atilla Tuncay, Professor of Chemistry

exit-off-canvas